" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Çiğ köfte yemek caiz midir?

Selamun aleyküm, hanefi mezhebinde çiğ etin caiz olmadığı söyleniyor. Ancak çiğ köfte konusunda bugün hanefi mezhebine tabi birçok farklı cemaatin görüşleri de farklı. Biz nasıl bir tutum sergilemeliyiz? Çiğ köfteye katılan kıyma baharatlar ve acının ve yoğrulmanın etkisiyle yenecek duruma geliyor mu? Hüküm ne olmalı? Selametle...

Cevap:

Aleykum Selam Değerli Kardeşimiz;

Yiyecekler konusundaki yasakların en başta gelen amacı, insanın beden ve ruh sağlığının korunmasıdır. İnsanın beden ve ruh sağlığına zararlı olduğu sabit olan maddelerin yenilip içilmesi dinen haram görülür.
Bu konuda fıkıh ilmiyle müsbet ilimlerin karşılıklı bilgi alışverişi içinde olması, tecrübeyle ve bilimsel metotlarla elde edilen sonuçların dinî hükümlerde de dikkate alınması gerekir.

Ayet-i kerimede mealen; “ (kendinizi) ellerinizle tehlikeye atmayın”(Bakara, 195) buyruluyor. Çiğ et yemek, sağlığa zararlı olup, tehlikeli olduğundan yenilmemelidir. (Diyanet İşleri Başkanlığı)

Çiğ etle yapılan çiğ köfteyi yemek takva noktasında uygun değildir. Fakat çiğ et karıştırılmadan farklı yollarla yapılan çiğ köfte elbette caiz olur.

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Çiğ köfte yemek caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com