" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Farzı terk etmek için yemin eden kimse ne yapmalı?

Eşine sigarayı bıraktım diyen biri, eşi de sen tekrar başlarsan ben de namazı bıaracağım diye yemin edip destek olmaya çalışıyor... Tekrar sigaraya başlayan eşini görünce namazı bırakıyor... Bu yeminin geri alınması veya namaza başlaması için ne yapmalı?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Farzı terk etmek için edilen yemin haramdır, bozulması farzdır. Kişi yemin kefareti ödemelidir.
Bir farzı terk etmek veya bir haramı işlemek için yemin etmek haram bir yemindir, bozulması farzdır. Dolayısıyla, meselâ ana babası ile konuşmamaya yemin eden kişi, onlarla konuşacak, yani yeminini bozacak ama yemin keffareti ödeyecektir. Ayrıca haram birşeyi yapmaya yemin ettiği için tevbe istiğfar edecektir. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
Gücü yeten kimse yemin kefaretini şu üç şeyden biri ile yerine getirir.
1-) Köle azad etmek
2 -) On fakiri giydirmek: Her fakire bir -veya daha fazla- parça giyecek gerekir. Bunun en aşağı derecesi, fakirin namazının caiz olacağı kadar giydirilmesidir.
3-) On fakiri doyurmak: İmam Ebu Hanif ile İmam Ebu Yusuf’a göre, fakire giydirilecek elbisenin en aşağısı bedenin tamamını örtecek kadar olmalıdır. Sadece, bir don kafi gelmez. Hidaye'de de böyledir. (Feteva-yı Hindiye)
Yukarıda saydığımız bu üç şeyden, hiç birine gücü yetmeyen kimse, arka arkaya üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dâhil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır.
Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kuran-ı Kerim ile sabittir. (Bkz. Maide, 89)
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Farzı terk etmek için yemin eden kimse ne yapmalı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com