" Fıkıh " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Hayız dönemlerinde hafızlık yapmak caiz midir?

Selamün aleyküm. Hafızlık yapan bir bayanın regl döneminde Kuran-ı Kerim'den ezber yapması ugun mudur?

Cevap:

Aleykumselam Değerli Kardeşimiz;
Adetlinin ve lohusanın Kuran’dan bir ayetten az da olsa, okumaları haramdır. Çünkü Hz. Peygamberimiz (asm) “adetli kadın da cünüp de Kuran’dan bir şey okumasın.” buyurmuşlardır. (Tirmizi, Taharet 98,111; Nesai, Taharet, 170)
Hayızlı ve nifaslı bir kadının yapması haram olan işler şunlardır; namaz kılamaz, Mushaf’a dokunamaz, ezberden bile olsa Kuran-ı Kerim okuyamaz. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, Abdurrahman Ceziri, c:1, s:174)
Maliki mezhebine göre hayızlı ve nifaslı kadının Kur’an’ı ezberden okuması caizdir.
Hayız ve lohusalık sebebiyle, cünüplük dolayısıyla haram olan şeyler yedi husustur: Bütün namazlar, tilavet secdesi, Mushaf’a dokunmak, mescide girmek, tavaf, itikaf ve Kuran okumak. Ancak Mâlikilerde mutemet olan görüşe göre hayızlı ve nifaslı kadının, cünüp olsun olmasın ezberden Kuran-ı Kerim okuması mekruh değildir. Ancak kanın kesilmesinden sonra gusledinceye kadar mutlak olarak hiçbir şey okuyamaz. Çünkü böyle bir durumda özrünün bulunması söz konusu değildir. (Prof. Dr. Vehbe Zuhayli; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c:1, s:357-359)
İslam âlimlerinin çoğu hayız ve nifas halindeki bir kadının Kuran-ı Kerim’i ezberden bile okuyamayacağı hususunda ittifak etmişlerdir. Ancak Maliki mezhebi âlimlerine göre kadının hayız döneminde Kuran’ı ezberden okuması caiz görülmüştür. Hafızlık yapanların regl dönemlerinde Maliki mezhebinin hükmüne ittiba etmek suretiyle Kuran-ı Kerim ezberini yaptıkları bilinmektedir.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hayız dönemlerinde hafızlık yapmak caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com