" Fıkıh " 1 yorum

 

 Kadınların cuma namazı kılmasının hükmü nedir?

Kadınların cuma namazı kılmasının hükmü nedir? Kılması caiz mi? Kılabilir mi?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Bilindiği gibi Cuma namazının şartlarından biri de erkek olmaktır. Bu namaz, kadına vâcib değildir. Ama bir kadının Cuma’yı öğle namazı yerine kılması durumunda sahîh olur. Kadının cemaata katılarak Cuma namazı kılmasının mı, yoksa evinde öğle namazını kılmasının mı daha faziletli olduğu hususunda mezheblerin detaylı görüşleri aşağıya alınmıştır.
Hanefilere göre: İster yaşlı, ister genç olsun, bir kadının öğle namazını kendi evinde kılması daha faziletli olur. Zîrâ o, cemaatle namaz kılma yükümlülüğünde değildir.
Malikilere göre: Yaşlanarak erkekler karşısında herhangi bir çekiciliği kalmayan kadınların Cuma namazına gitmesi caizdir. Aksi takdirde mekruh olur. Kadın genç olduğu için, mescidde bulunmasından ve yolda giderken fitneye sebep olmasından korkulursa, Cumaya gitmesi -mefsedeti önlemek için- haram olur.
Şafiilere göre: Kadının, eski elbiseler içinde olsa bile şehvet celb edici olması hâlinde, gerek Cuma ve gerekse diğer namazlar için cemaate katılması mutlak surette mekruhtur. Şehvet celbedici olmadığı halde, süslenip koku sürünürse yine aynı hükme tâbi olur. Ancak yaşlı olması ve eski elbiseler giyinerek, esans sürünmeden, erkeklerin kendisine tamah etmeyecekleri bir halde Cuma namazını kılması kerâhetsiz olarak sahîh olur. Yalnız bunun için de iki şart gereklidir:
1. Yaşlı olsun olmasın, velîsinin Cumaya gitmesi için kendisine izin vermesi.
2. Cemaate girmekle, onun yüzünden herhangi bir kişinin fitneye düşmeyeceğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde yine Cuma namazına gitmesi haram olur.
Hanbelilere göre: Kadın, güzel olmamak şartıyla Cuma namazına gidip kılabilir. Güzel bir kadının Cuma namazına gidip kılması mutlak surette mekruh olur.
Ama kadınlar dışında, meselâ köleler gibi kendilerine Cuma namazı vâcib olmayanlara gelince, bunların Cuma namazını kılmaları müstehab olur. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kadınların cuma namazı kılmasının hükmü nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
kıd_ve "31.3.2012 21:13" tarihinde demiş ki:
allah razı olsun kardeşim... emekleriniz için...

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com