" Fıkıh " 1 ek soru var. 1 yorum

 

 Kaza namazı kılarken ezan okunur mu?

Kaza namazlarını kılarken ezan okumak gerekir mi?

Cevap:

Ezan ve ikamet vakit namazları için sünnet olduğu gibi, kaza namazları için de sünnettir. Çünkü ezan ile ikamet vakitlerin değil, namazların sünnetidirler.
Bir kısım kaza namazları başka başka yerlerde kaza olarak kılınacakları zaman her biri için ezan ve ikamet gerekir. Fakat bir yerde kaza edilecekleri zaman her bir namaz için ezan ve ikamet daha faziletli ise de ilk kaza edilecek namaz için ezan ve ikamet getirdikten sonra diğer namazlar için yalnız ikamet yeterlidir.
(Ömer Nasuhi Bilmen- Büyük İslam İlmihali) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kaza namazı kılarken ezan okunur mu?

Bu konu hakkında başka bir soru:

Kaza namazımızı camiden okunan(İkindi namazı,Akşam namazı gibi) ezanla kılarsak yani ezanı biz okumasak ta camiden okunan ezanın peşinden kılarsak kabul olur mu? Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kaza namazı kılarken ezan okunur mu?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Şehirde oturanların mahallelerinde ezan okunuyor, kamet ediliyorsa, ister yalnız olsun, ister cemaatle olsun ezansız ve kametsiz namaz kılmalarında bir kerahet yoktur. Fakat efdal olan bunların namazlarını ezan ve kametle kılmalarıdır. (Fetavay-ı Hindiyye, c:1; s: 190)
Kişi vaktin ezanı okunup bittikten sonra tekrar ezan okumadan kaza veya vakit namazını kılabilir.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kaza namazı kılarken ezan okunur mu?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
fm "24.3.2012 23:51" tarihinde demiş ki:
allah razı olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com