" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Nargile içmek caiz midir?

Nargile içmek haram mıdır? Bağımlılık yapmadığı doğru mudur?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Nargile içmek caiz değildir ve bağımlılık yapmadığı söylenemez. Çünkü,
Nargile içerdiği maddeler bakımından sigaradan daha zararlıdır 
Nargilenin birçok yönüyle sigaradan daha zararlı olduğu günümüzde yapılan araştırmalarla sabittir. Çünkü, nargilenin içindeki nikotin oranı normal tütünlerden çok daha fazladır. Nikotin, türk tütünlerinde yüzde 1-2 iken nargilenin tütünü olan “tömbeki” de yüzde 10’a kadar çıkmaktadır. Ve nargile dumanındaki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı, sigara dumanındaki düzeye göre oldukça yüksek bulunmaktadır. Dolayısıyla nargile içmek “bilerek sağlığa zarar verme” mahiyetini taşıdığından  “ ... (kendinizi) ellerinizle tehlikeye atmayın... ”(Bakara,195) ve “... pis şeyleri ise üzerlerine haram kılar...”(A’raf, 157) ayetlerindeki yasağa dahildirler.
Nargilenin bağımlılık yapmadığı doğru değildir
Nargile, mütehassis doktorların kanaatince, esrar kullanımını sevdirir ve bağımlılığa yol açar. Çünkü nargilenin içindeki tütün aromatik olduğundan görsel ve tatsal olarak insana daha çok hitap etmektedir.
Ayrıca, bir şeyin günah olması için bağımlılık yapmasına gerek yoktur. Sağlığa zararı belli olan herşey dinimizce sakıncalı görülmüştür ve izin verilmemiştir.

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Nargile içmek caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com