" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Sıvı necasetin miktarı ne kadardır?

Sıvı necaset miktarını tarif ederken el ayası tabiri geçiyor. El ayası tam olarak nasıldır? Nerden nereye kadardır? Sınırlarını ihtilafa sebep olmayacak şekilde tarif edebilir misiniz? Veya mümkünse resimle gösterebilir misiniz?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
El ayası: elin, bilekle parmaklar arasındaki iç bölümüdür. Avucun parmak diplerinden itibaren avuç içi kadardır.
Galîza olan pisliğin; sıvı ise bir el ayasından, katı ise bir dirhemden fazlası namaza mani olur: İmam Muhammed'e göre büyük bir dirhem, bir miskal ağırlığındadır. Şu halde pislik sıvı ise, ayası kadar olduğunda namaza mani olur. Eğer katı ise, ağırlığı esas alınır ve bir mıskal ağırlığında olursa, namaza mani olur.
Nehaî dedi ki; aslında onlar ‘makat miktarı’ demek istediler ama, dirhem miktarı demekle, bunu (edeben) kinayeli olarak söylediler. Burada biz belirleyici ölçü olarak bir dirhem miktarını ortaya koyduk. Bunu söylerken de istinca mahallini esas aldık. Çünkü taş ile yapılan istincadan sonra dışarı çıkmış olan pislik, mahrecin (çıkış yerinin) tamamına bulaşmış ise, pisliğin eseri tamamında baki kalır ki, bu da bir dirhem miktarıdır. (El-İhtiyar)
Reddül Muhtarda ise: el ayasından maksad el parmaklarının bölümlerinin içidir, denilmiştir.
El ayasının içini şârih «el parmaklarının bölümlerinin içi.» diye tarif ediyor. Bu bâbta Molla Miskin şöyle demiştir: «Bunu bilmenin yolu eliyle su alıp eline yaymaktır. Elinde ne kadar su kalırsa el ayası mikdarı işte odur.»
Bu anlatılanlardan sonra kişi, bir dirhemin (el ayasının) miktarını yaklaşık olarak takdir edebilir.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Sıvı necasetin miktarı ne kadardır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com