" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Vücuttaki benleri aldırmak caiz midir?

Karşıdan bakanın direkt dikkatini çekecek benleri ya da beni aldırmak caiz midir?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Benleri aldırmak; bir dermatologun benler üzerinde inceleme yapıp sağlığa zararlı olduğu kanısına varmasıyla caiz olabilir. Sadece psikolojik açıdan ve güzellik adına benlerden rahatsızlık duyup kurtulmak dinimizin caiz görmediği estetik ile aynıdır.
Kur'ân-ı Kerim'de bir ayet-i kerime mealen şöyledir:
"... Allah şeytanı rahmetinden kovdu. O da; senin kullarından belli bir pay edinecek ve onları saptıracağım. Kuruntulara boğacağım, onlara emredeceğim ve onlar da davarlarının kulaklarını yaracaklar, emredeceğim de Allah'ın yarattığını bozacaklar. Allah'ı bırakıp, şeytanı dost edinenler apaçık kayba uğramıştır. " (Nisa, 119)
Hadis-i şerifte de şu şekilde buyrulmaktadır:
"Allah güzellik (estetik) için iğne vs. ile kakma yapan ve yaptıran kadına, (yüzünden, kaşından vb.) tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrelttiren ve bütün yollarla Allah'ın yaratmasını bozan kadına lanet etsin (onu rahmetinden kovmuştur.)" (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
Bu naslardan hareketle fıkıhçılar estetiği Allah’ın yaratışına (fıtrata) müdahele saymış ve haram olduğunu söylemişlerdir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Vücuttaki benleri aldırmak caiz midir?
Allah’a emanet olunuz…

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com