" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Yattığımız yerde Kur'ân-ı Kerim bulundurmak caiz midir?

Yattığımız odada Kur'ân-ı Kerim bulundurmanın hükmü nedir?

Cevap:

Yatılan yerde Kur'ân-ı Kerîm bulundurulabilir. Ancak, belden yukarı bir yükseklikte ve ayakların uzatılmadığı bir yönde bulunması edebe ve saygıya daha uygundur. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)
Kurân’a karşı ayak uzatmaktan sakınmak lazımdır. (Halil Gönenç-Fetvalar)
Osman Gazi Kurân-ı Kerim’in bulunduğu odada sabaha kadar uyumayarak sonsuz saygısını göstermiştir:
Bir gün Osman Bey, Şeyh Edebali’nin ziyarete gitmişti. Şeyhlerle, dervişlerle sohbet etmiş; gece yarısına yakın bir vakitte, yatacağı odaya gitmişti. Küçük ama düzenli bir odaydı. Bir yatak birkaç minder ve yastık bir de yerde duran rahle vardı. Duvardaki rafta ise bir Kur’ân-ı Kerim vardı.
El bağlayıp boyun büktü.
Uzun uzun okudu Yüce Kitabı. Sabaha kadar hürmet duruşunda kaldı.
Kurân’a saygısı sonsuzdu. Kurân’ın bulunduğu odada ayağını uzatıp yatamazdı. Şeyh Edebali, Osman Bey’i sabah namazına uyandırmak için odasına gitti. Yatağın bozulmamış olduğunu; Osman Bey’in ise elleri önünde kavuşmuş, boynunu bükmüş, ayakta durduğunu gördü. Niçin yatmadığını sordu. Osman Bey, duvardaki rafta ipek muhafaza içinde bulunan Kurân-ı Kerim’i göstererek:
“Allah’ın kelamı karşısında ayaklarımı uzatıp yatamazdım.” dedi. Edebali’nin gözleri doldu. Dudaklarında tarifi imkânsız bir tebessüm vardı. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Yattığımız yerde Kur'ân-ı Kerim bulundurmak caiz midir? “İşte!” dedi, “İşte, beylerin beyi!”

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com