" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Zekat vermek için mal açısından gerekli olan şartlar nelerdir?

Ev, araba gibi malların zekatı olur mu? Zekat vermek için mal açısından gerekli olan şartlar nelerdir?

Cevap:

Zekat vermek için mal açısından gerekli olan şartlar:

1- Mal, mal sahibinin aslî ihtiyaçlarından ve borçlarından fazla olarak, nisab miktarı veya daha fazla olmalıdır.
Aslî ihtiyaç: Bir kimse, hem kendi ihtiyacını ve hem de geçimleri kendi üzerine olan kimselerin ihtiyaçlarını karşılayan ve temel ihtiyaçlar adını alan şeylerden zekât vermez. Oturulan evler, evlerin lüzumlu eşyaları, giyinip kuşanmaya ait elbiseler, silâhlar, binek hayvanları, hizmet için kullanılan köle ve cariyeler bir aylık veya bir yıllık yiyecek ve içecek şeyler, ilim sahiplerinin birer ciltten veya takımdan ibaret kitapları, sanatçıların birer takım aletleri temel ihtiyaçlardan sayılır. İşte bunlar nisap ölçüsüne girmezler.
2- Mal, hakîkaten veya hükmen artıcı olmalıdır.
Hakîkaten artıcı olmasından maksat; malın, ticaret veya üreme yoluyla çoğalıcı olmasıdır.
3- Malın üzerinden bir yıl geçmiş olmalıdır.
4- Sahibi, mala tam olarak malik olmalıdır.
*Haram yolla kazanılan malın zekâtı verilmez. Bu malın, varsa sahibine verilmesi, bilinmiyorsa fakirlere dağıtılması gerekir. (Şamil İslam Ansiklopedisi)
Bir malın zekâtının verilmesi için gereken şartlar yukarıda belirtilmiştir. Yani kişi, gerçekten malın sahibi ise, malın üzerinden bir yıl geçmiş ise, mal ticaret yoluyla veya başka bir tarzda çoğalma halindeyse (kirada olan evler, inek, koyun gibi hayvanların yetiştirilmesi gibi…) ve kişilerin asli ihtiyaçları haricinde bir mal veya para ise zekâtının verilmesi gerekir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Zekat vermek için mal açısından gerekli olan şartlar nelerdir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com