" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Gördüğümüz her rüyayı herkese anlatabilir miyiz?

Gördüğümüz her rüyayı herkese anlatabilir miyiz, yoksa anlatacağımız kişinin özellikleri de önemli midir?

Cevap:

Rüya üç çeşittir:

1- Şeytanî Rüya:

Uyku halinde, şeytanın delâleti ile görülen korkunç ve çirkin veya İslam adetlerine muhalif olan rüyalardır. Anlatılmaz ve tabir edilmez.

2- Adgâs-u Ahlam (Karma karışık rüyalar):

İnsanın fazla yemekten dolayı midesindeki dolgunluktan, humma gibi bir hastalığın tesirinden veya insanın meşgul olduğu şeylerle zihninin dolu olmasından ortaya çıkan rüyalardır. Anlatılmaz ve tabir edilmez.

3- Rahmanî Rüya:

Cenab-ı Hak tarafından kullara müjde veya ikaz mahiyeti ndeki rüyalardır. Vukua gelmeye hazırlanan olaylara bakar. Bazısı, aynen gördüğü gibi çıkar, bazen bir ince perde altında çıkar, bazen kalınca bir perde ile sarılıdır. Bu rüyalar da sadece ilim sahibi, güzel ahlâklı ve hakkımızda hayır düşünen kimselere anlatılmalıdır.
“Sizden biri sevdiği bir rüya görünce, (bilsin ki) bu Allah’tandır. Bunun için Allah’a hamdetsin, bunu başkasına anlatsın. Hoşuna gitmeyen bir rüya görünce de (bilsin ki) bu şeytandandır, hemen şerrinden Allah’a istiazede bulunsun. Rüyayı kimseye de anlatmasın, zira kendisine zarar verecek değildir.” (Buhari)
Daha geniş malumat için:
http://www.sorusorcevapbul. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Gördüğümüz her rüyayı herkese anlatabilir miyiz?com/makale/muhtelif/ruya-yorumlari/

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com