" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 İnsan kendi nefsine nasıl zulmeder?

Bir kimse kendi nefsine nasıl zulmeder? Nefsinin hoşuna giden bir şeyi yapmak nasıl nefze zulüm olur?

Cevap:

"Ayetlerimizi yalan sayarak sırf kendi kendilerine zulmeden o kimselerin hali ne çirkin bir ibret levhasıdır" (Araf,177)
"Biz onlara zulmetmedik, asıl onlar kendi kendilerine zulmettiler"(Al-i imran,117)
Nefse zulmetmek; onu cennetin ebedi lezzetlerinden mahrum edip dünyanın haram lezzetleriyle kandırmak ve oyalamak demektir.
Zulüm "haddi aşmak, haddi tecavüz" demektir. Bununla beraber başkasının mülküne zarar vermek anlamını da taşır. İnsanın ne gözü ne kulağı vs. kendisinin olmadığı gibi nefsi de kendine ait değildir. Yani insana herşey, Allah'ın emaneti olarak verilmiştir.
İnsan göz, kulak, dil, akıl ve kalp gibi azalarıyla çok hayırlar işlerse Cennet ehli olur. Fakat bu azalarıyla haram şeyler işlerse o mübarek cihazlarını cehennem kapılarını açacak hale getirmiş olur.
Ve dünyanın zehirli bal hükmündeki haram lezzetlerine sarfettiği bir ömürle ebedi cenneti kaybederek nefsine zulmetmiş olur..
"Kötülük edip nefsine zulmeden mağfiret dilerse, Allah'ı Gafur-u Rahim bulur" (Nisa,110)
Rabbimiz nefislerimize zulmümüz olan günahlarımızdan bizleri istiğfar ile uzaklaştırsın ve bizleri çokça istiğfar edip affa kavuşan kullarından eylesin. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İnsan kendi nefsine nasıl zulmeder? Amin

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com