" Ahiret " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Cennette bayanlara kimler hizmet edecek?

Cennette erkeklere hizmet edecek olan hurilerin dışında hangi hizmetçiler vardır?

Cevap:

“(Aynı yaşları üzere) ölümsüz kılınmış çocuklar (ve genç hizmetçiler), pınardan (akan cennet şerbetleriyle doldurulmuş) testiler, ibrikler ve kadehlerle onların (o sâbikunun) etrafında dolaşır.” (Vâkıa, 17-18)
“(Aynı çocukluk halleri üzere) ebediliğe erdirilmiş çocuklar (ve genç hizmetçiler) de etraflarında dolaşırlar. Onları gördüğün zaman, kendilerini (etrafa) saçılmış (birer) inci sanırsın!” (İnsan, 19)
Esasen hurilerin hizmet şekli cennetliklere eş olmak tarzındadır. “Gılman” ve “Vildan” şeklinde zikredilen cennet çocukları ve gençleri ise; hem bayanlara hem erkeklere hizmet için verilecektir. Onların cinsiyetlerinin nazara verilmemesi, hurilerden farklı olarak, sadece hizmet maksadıyla yaratıldıklarını gösterir.
Ayetteki "çocuklar ve gençler" ifadesinde kastedilenler, dünyada büluğ çağına girmeden vefat eden kız ve erkek çocuklarıdır. Cennette ebedi ve daimi olarak bulunacaklar, orada hem ailelerinin çocuk sevme ihtiyacını karşılayacak, hem de cennet ehline hizmet edeceklerdir. Elbette bu hizmet onlar için külfet değil lezzet sebebi olacaktır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Cennette bayanlara kimler hizmet edecek?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com