" Ahiret " Henüz yorum yapılmamış.

 

 İnsanın ölünce düşünceleri değişir mi?

Bir insanın düşünceleri öldükten sonra da aynı mı kalıyor?

Cevap:

Ölen kişinin aklı, idrâki ve bütün düşünceleri sağlam olarak kalır, bozulmaz
Peygamber Efendimiz (asm) Hz.Ömer’e (ra) şöyle demiştir: “Ey Ömer! Öldüğünde kavmin seni yıkayıp, kefenleyip kokuladıkları, sonra seni yüklenip o çukura bıraktıkları, sonra üzerine toprağı atıp seni defnettikleri zaman durumun ne olacak? Onlar senin yanından ayrıldıklarında sana Münker ile Nekir gelirler. Onların sesleri, şiddetli gök gürültüsü ve gözleri, çakan şimşek gibidir. Tüyleri yerde sürünür. Kabri, dişleriyle deşerler (veya teftiş ederler). Ey Ömer! Bu durumda halin ne olacak?” Hz. Peygamberin bu sualleri karşısında Hz. Ömer sordu:- Benim şimdiki aklım gibi o zaman da aklım olacak mı?- Evet olacak!- Öyleyse (Allah'ın izniyle) ben o zaman senin için onlara kâfi gelirim. (İbn-i Ebi’d-Dünya)(İhya)
Ölümle çürüyen, kaybolan sadece bedendir. Çünkü beden, parçalardan oluştuğu için bölünmeye ve dağılmaya müsaittir. Fakat akıl bölünemeyen, soyut bir uzuv olduğundan bedenin ölümünden etkilenip değişmez. Ruh ile beraber düşünceler de sabit kalır.
Ölüm sonrasında dünyadaki fikirler hiç değişmeyecek değildir
“Ölüp de pişman olmayan yoktur, mutlaka herkes nedamet duyar: iyi yolda olan hayrını daha çok artırmadığı için pişman olur, nedamet duyar. Kötü yolda olan da nefsini kötülükten çekip almadığına pişman olur, nedamet duyar.” (Tirmizî) (Kütüb-i Sitte)
Bununla beraber, ölüm sonrasında dünyadaki fikirler hiç değişmeyecek değildir. Orada her şeyin hakikati görülüp anlaşılacak. Mesela dünyada Allah’ı ve ahireti inkar eden kimselerin düşünceleri ister istemez değişecek, inançsız fikirleri orada pişmanlığa dönecektir. Veya insan dünyada çok sevdiği şeylerden, kendisini günaha ve cehenneme sevk ettiği için ahirette nefret edebilecektir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İnsanın ölünce düşünceleri değişir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com