" Ahiret " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Şafi ismi cennette nasıl tezahür edecek?

Dünyada Esmaül Hüsnaların tecellilerini görüyoruz. Hastalıkta Şafi isminin tecelli etmesinde olduğu gibi. Peki bu Şafi ismi cennette ne şekilde tezahür edecek? Hastalık olmayacak.

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Şafi: Hastaya şifa veren Allah (cc)
Şifanın anlamı: Bedene acı ve sıkıntı veren şeylerin kaldırılması, giderilmesidir. (Esma’ül Hüsna)
Cennette manevi hastalıklarımızın izale edilmesiyle “Şafi” ismi tecelli edecektir
Hastalıklar sadece maddi hastalıklar olarak düşünülmemelidir. İnsanın kıskançlık, kibir, riya, gurur, şükürsüzlük, kalpteki iman zayıflığı ve şüpheler gibi manevi hastalıkları da vardır. Cenab-ı Hakk’ın Şafi isminin cennetteki tecellisi bu vb. hastalıklar için olacaktır.
Cennette hiçbir sıkıntının olmaması “Şafi” isminin bir tecellisidir
Cennette olumsuz hisler olmayacaktır. Bize dünyada iç sıkıntısı veren, azap çekmemize sebep olan menfi hislerimizin cennette bulunmamasıyla Cenab-ı Hakk’ın Şafi ismi tecelli edecektir.
“Onlara hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmazlar.” (Bakara, 62)
“Biz o Cennetliklerin kalplerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiçbir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değillerdir.” (Hicr, 47-48)
Cennetteki daimi afiyet “Şafi” isminin bir tecellisidir
“İnsanı Allah’ın dergâhına yönlendiren en tesirli sebeb hastalıklar olduğu gibi büyük bir şevkle şükre sevk eden en tesirli sebeb de şifalar, devalar ve âfiyetlerdir.” (Şualar)
Cennette hiç bitmez bir afiyetin olması Cenab-ı Hak’ın Şafi isminin bir tecellisi olacaktır.
Cenab-ı Hakk’ın “Şafi” isminin tam tecellisiyle ahirette daimi olarak iyileşme olacaktır
İnsanın acz, fakr, naks ve firak gibi birçok yaraları vardır. Dünyada bu yaralar tamamen iyileşmez. Şafi isminin tam bir tecellisi olarak ahirette daimi bir iyileşme olacaktır.
Ayrıca unutulmamalıdır ki bizim ahiretteki mikyas ve mizanı tam bir şekilde anlamamız mümkün değildir. Zira bu dünyanın mikyas ve mizanıyla ahiretteki ölçüler farklıdır. Bu hususta bilinmesi gereken Allah’ın tüm isimlerinin ahirette de bütün haşmetiyle tecelli edecek olmasıdır.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Şafi ismi cennette nasıl tezahür edecek?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com