" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Ezan okunurken tuvalete girmenin hükmü nedir?

Ezan okunurken tuvalete girmenin hükmü nedir? Eğer tuvalette iken ezan okunmaya başlamışsa durum ne olur?

Cevap:

Ezanı işittiğiniz zaman müezzinin söylediğini aynen (kelime kelime) tekrar edin. Sonra bana salat-ü selam okuyun. Zira kim bana salat-ü selam okursa Allah da ona on misliyle rahmet eder.’ (Müslim)
Hadiste, ‘işitme’ şartıyla ezanın tekrarı emredilmektedir. Ezanın tekrarı demek, başka meşguliyetleri terketmek demektir. Hanefi alimleri bu hadisten hareketle Kur’an okumak, zikretmek, dua etmek, konuşmak, selam almak gibi her çeşit meşguliyetin terkini ve okunan ezanın tekrarını ‘vacib’ addetmişlerdir.
Ezanı tekrar etmemeyi meşru kılan bazı sebebler vardır. Namazda veya helada olmak, cinsi münasebette bulunmak gibi. Bu durumlarda tekrar gerekmez fakat bunun dışında genç-ihtiyar, kadın-erkek, temiz-cünüp nifaslı herkese tekrarı vacibtir. (Kütüb-i Sitte)
Ezan okunurken Kur’an okumanın dahi terkedilmesi gerekiyorsa çok zaruri bir durum olmadıkça ezan okunurken tuvalete girilmemesi gerekir. Eğer tuvalette iken ezan okunmaya başlamışsa daha sonra ezanın tekrarına gerek yoktur. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ezan okunurken tuvalete girmenin hükmü nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com