" Fıkıh " 22 yorum

 

 İnsan şehvet hissini nasıl yener?

İnsan şehvet hissini nasıl yener? Mastürbasyondan kurtulmanın yolları nelerdir?

Cevap:

Şehvet hissi neslin devamı için Allahın insan fıtratına yerleştirdiği bir histir. Şehvet fıtratın gereği neslin devamı içindir..
Şayet Allah bu hissin içine lezzet koymasaydı insanlar doğum, çocuk yetiştirme gibi zahmetli şeyleri kaldıramayacak ve insan nesli devam edemeyecekti. Yani Allah insan neslinin devamını istiyor bunun için de bu zahmetli işi insanın devam ettirebilmesi için dünyevi bir ücret olarak lezzetli bir şehvet hissi veriyor. Neslin devamı için olan vazifeye karşılık dünyada insana bu ücret verilse de asıl ücret ahirette ihsan edilecektir.
Allahın insana yerleştirdiği bu şehvet hissinin kontrolde tutulmasında en önemli tedbir tahrik edici unsurların bulunduğu ortam ve yayınlardan kaçınmaktır. Çünkü Allah “zina yapmayın” değil “zinaya meyletmeyin” emreder. Meylin oluşabileceği her ortam ve yayın zaten zinayı netice verecektir.
Çünkü cinsel isteğin insanın iradesini aciz bırakacak seviyeye ulaşması elbette birden bire olmaz. İlk öncesinde meyil oluşur. Önemli olan da bu meyli oluşturan ortamlardan irade kullanılabilir durumdayken kaçınmaktır. O ortama girdikten sonra “ben kendime hakim olamıyorum, na’pim?!” demek zaten bir saçmalık olur.
Çözüm ve tedbir; harama meylin oluşmaması için haram ortamlardan kaçınmak, onun yerine alternatif bulmaktır. Hem hayırlı hem eğlenceli arkadaş ve işler bulmak o kadar zor bir şey değildir. Yeter ki insan Allahın rızasını istesin..
Bir kudsi hadiste Allah: “Bana yürüyerek gelene ben koşarak gelirim” buyurmaktadır. İnsan Rabbine yöneldiğinde.. Allah rahmet kucağına aldığı o kulunu elbette günahlardan kurtaracaktır..
Hadis-i şerifte peygamberimiz; bir günahından istiğfar eden o günahı hiç işlememiş gibi olur, buyurur. Bu kadar şefkatli bir Allahı olan insan, günahtan kaçmak için Rabbinden yardım istemelidir. Allah’ın yardımı elbette kuluna ulaşacak, onu affedecek ve o kul günahlardan kaçamasa bile Allah, günahları o kulundan kaçıracaktır..
Dua eden ve çok istiğfar eden kimseyi Allah günahlardan korur
Allah’ın razı olmadığı hallerden kurtulmanın en tesirli çarelerinden biri ısrarla dua ve çok sık istiğfar etmek gerekmektedir. Dua vesilesi ile Allah iradeyi güçlendirir ve insan hayırlı işlere yönelir. Çok istiğfar etmek de insanın günaha olan meylini azaltır.

Evlenmenin geçiktirilmemesi harama girmeye kesin çözümdür

Fitna-i ahir zamanda insanı haramdan muhafaza edecek en önemli ve gerekli esaslardan biri de hayırlı bir izdivaç yapmakta gecikmemesidir.
Nafile oruç tutmak nefsi eğitir

Ergenlik çağına girince evlenmeye engel birtakım sebepler söz konusu olduğunda ise; İslam nafile oruç tutmalarını tavsiye eder. Çünkü oruç, şehvetin galeyanını durdurur, isteği azaltır, cinsel duygunun hiddetini kırar.
"Ey gençler topluluğu! Sizden kim evlenmeye güç getirip imkan bulabiliyorsa evlensin; çünkü evlenmek gözü haramdan sakınmaya, yummaya daha uygun, namus ve iffeti korumaya daha elverişlidir. Kim de evlenmeye güç getiremiyor, imkan bulamıyorsa, kendisine oruç tutmak gerekir; çünkü oruç, şehveti kesicidir." (h.ş)
İyi huylu, güzel ahlaklı, uyumlu arkadaş seçmek, insanı haramlardan alıkoyar
Ergenlik çağına girmiş bir çocuk kendisine iyi ahlaklı, uyumlu arkadaşlar arayıp bulmalıdır. Çevre insanın ahlakı üzerinde önemli bir tesir yapar. Hayırlı insanlarla birlikte olan hayırlı işlerler meşgul olur. Hayırlı işlerle çok meşgul olan da Allah’ın razı olmadığı hallerden çabuk kurtulur, hayırlı insanlardan olur.
"Kişi yakın dostunun dini üzeredir. O halde sizden her biriniz kimi yakın dost ediniyorsa ona dikkatle baksın." (Tirmizi)
Ahlaksız, günahkar, asi ve müfsid kimseyle arkadaşlık etmek kişiyi sapıklığa çekip götürür. Onu ancak derin çukurlara, bataklıklara iter.
Boş vakitlerin yararlı şeylerle doldurulması harama girmeye mani olur

İlmi ve Ameli Yönden Korunma Çareleri

1. Şehvet hislerini kamçılayıcı başıbozuk eserler değil, ciddi ve faydalı eserler okunmalıdır. İnsan hangi konuda eser okursa, düşünce ve duyguları az-çok onun te'sirinde kalır.
2. Dar pantolon veya dar şort giymemelidir. Cinsel organlarını sıkıştıracak kadar dar olan elbiseler, şehvet hislerini dürter. Bu da genci mastürbasyona davet eder.
3. Yatarken, bacaklar mümkün olduğu kadar açık tutulmalıdır. Zira cinsel organı sıkıştırılmazsa, şehvet hissi daha kolay kontrole alınabilir.
4. Yatarken, ihtiyaç duyulunca hemen gidip su dökmelidir. İdrar sıkıntısı olduğu zaman, bunun yanı sıra şehvet hisleri de kabarır. Bu durumda gencin mastürbasyon arzusu uyanabilir. O halde hemen kalkıp su dökmek, yerinde bir tedbirdir.
5. Şehvet hissi kabarıp mastürbasyon akla geldiği zaman, bu arzunun yatıştırılması için iyi bir çare de, cinsel organ bölgesinin soğuk suyla iyice yıkanmasıdır.
Yıkanmak için banyoluğa giren gençler, çok defa burada -şartlar müsait olduğundan- mastürbasyon tehlikesiyle karşılaşırlar. Burada bundan korunmak için en güzel çare, hemen ilk anda belden aşağısını soğuk suyla yıkamak, hatta mümkünse bütün vücuduna soğuk su dökünmektir. Bundan sonra banyo muamelesine geçilmelidir. Önceden asla tenasül organı ellenmemelidir. Nefsine hakim olanlar için bunlar mes'ele değilse de, hislerine mağlup olanların bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.
6. Bir işle meşgul olunmalıdır. Mastürbasyona en çok müptela olanlar, umumiyetle başıboş kalanlar, meşguliyeti az olanlardır.
7. Sportif faaliyetlerde bulunmalıdır. Her genç, bünyesine uygun en az bir sporu mutlaka yapmalıdır.
8. Bekârlık sırasında fındık, fıstık, çikolata, muz vs. gibi şehvet arttırıcı gıdalara düşkünlük gösterilmemesi iyi olur.
9. Şehvet verici sohbetlerden uzak kalmalıdır.
10. Mastürbasyona başka türlü son veremeyen bekarlar, yaşları ve halleri müsaitse evlenmelidirler.
Dinî-manevi Çareler

1. Zaruret olmadıkça mastürbasyon yapmanın, günah ve ilahi cezaya müstahak olduğu idrak edilmelidir.
2. Körü körüne mastürbasyon yapıp günaha girerek manevi değerini aşağı düşürmektense, biraz sabredip nefsin bu arzusunu yenmekle manevi cepheyi sağlamlaştırmak, insan için bir üstünlüktür.
3. Oruç tutmanın şehvet hislerini yatıştırmak için önemli te'siri olduğundan, bazen oruç tutarak mastürbasyondan korunmak mümkündür. Böylece hem oruç sevabı, hem de mastürbasyondan uzaklaşma sevabı kazanılmış olur.
4. Mastürbasyonda bulunurken, bu halin Allah ve melekler tarafından görüldüğünü unutmamalı; mecbur kalmadıkça, bu vaziyette onlara görünmekten utanç duymalıdır!
Tıbbi Öğütleri, Koruyucu Hekimliği Alıp Öğrenmek

Tabiblerin ısrarla üzerinde durduğu hususlardan biri de, iç dürtünün te'sirini hafifletmek, şehvetin serkeşliğini frenlemek için şu tavsiyelere uyulmasıdır:
1. Yaz mevsiminde soğuk su ile banyo yapmayı artırmak. Diğer mevsimlerde tenasül aletinin üzerine sık sık soğuk su dökmek.
2. Sportif hareketleri çoğaltmak, beden eğitimine önem verip üzerinde ısrarla durmak.
3. Şehveti tahrik edici mahiyette olan baharat ve benzeri şeylerden kaçınmak.
4. Sinirleri uyaran çay, kahve benzeri meşrubatı terketmek, ya da azaltmak.
5. Et ve yumurta yemeği azaltmak.
6. Sırt üstü, yüzü koyun uyumamak, sünnet sayılan sağ yan üzeri kıbleye yönelik olarak uyumak. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İnsan şehvet hissini nasıl yener?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Ben "24.8.2012 21:42" tarihinde demiş ki:
Gerçekten yardımı dokunan bir güzel bir cevap yazmışsınız.Teşekkürler...
AHMET "5.9.2012 17:04" tarihinde demiş ki:
MASTRÜBASYON MUTLAKA HER GENCİN SORUNU OLMUŞTUR FAKAT BU BEDEN BİZİM OLDUĞUNA GÖRE YÖNETMEKDE BİZE AİTTİR BUNU DYGULARIMIZIN KONTROLÜNE VERMEMELİ VE KESSİNLİKLE AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN DÜŞMANI OLDUĞUNUN İDRAKİNDE OLMALIYIZ
xxxx "27.1.2013 00:51" tarihinde demiş ki:
inşaallah uygularım biiznillah... hep kaçmaya çalışıyorum ama olmuyo soğuk suyu hiç duymamıştım deneyeceğim sağolun..
Emre AKTAŞ "1.2.2013 13:52" tarihinde demiş ki:
Yazdığınız gerçekten de bu soruna çözüm olacağını düşünüyorum. İnş. bu tatlı beladan yazdıklarınızı uygulayarak kurtulacağım.
hüseyin özcan "14.3.2013 18:10" tarihinde demiş ki:
allah sizden razı olsun islama katkınız dokunduysa ne mutlu size gerçekten iyi bir bilgi vermişsinz
emine "7.6.2013 14:55" tarihinde demiş ki:
eşim için o kadar çaresiz kaldımki bu yazıyı yazandan allah razı olsun hepsini eşime mesaj olarak yazdım lütfen bize evliliğimize dua edin o da düzelsin inşaallah
kaptan "12.6.2013 20:15" tarihinde demiş ki:
ALLAH razı olsun aydınlattığınız için bende aşırı derecede oluyor şehvet hissi abdest alıyorum hemen kuran okuyorum ALLAH nefsimizle başbaşa bırakmasın bizi.
kars 36 "13.7.2013 21:34" tarihinde demiş ki:
ALLAH sizden razı olsun lütfen birbirimize dua edelim ..
halil "12.8.2013 22:37" tarihinde demiş ki:
Paylaşım için Allah razı olsun linki sayfamda paylaştım hakkınızı helal edin.
--_-- "9.9.2013 02:09" tarihinde demiş ki:
Allah Sizlerden ve Peygamber Efendimiz(s.a.v) Ümmetinden Razı Olsun.
İSMAİL "12.10.2013 00:18" tarihinde demiş ki:
ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL FAYDALI BİR YAZI OLMUŞ
Erhan "13.12.2013 23:43" tarihinde demiş ki:
Allah (c.c.) razı olsun...
hezimetkar "1.1.2014 13:32" tarihinde demiş ki:
Allah razı olsun inşaallah.Bu durumun sorun teşkil etmesinden dolayı çözüm olarak okumalı, araştırmalı ve ne gibi sonuçlar doğurduğunu öğrenmemiz gerekli. Rabbim bizi nefsimizle bir an olsun başbaşa bırakmasın inşaallah...
magdur "20.1.2014 03:15" tarihinde demiş ki:
gercekten uzak durmak ıstıyorum ama olmuyooo inş bunlar yardımcı olur
metruk "17.2.2014 07:36" tarihinde demiş ki:
mükemmeliyetçi olmamak gerekiyor. bununla başederken bir kere nefsine yenilince insan ümitsizliğe kapılmamalı bir dahaki baskı zamanına kadar kendine daha çok hakim olacağı konusunda telkinde bulunmalı, elbette tövbe etmeli ve Allah'tan yardım dilemeli.Allah yardımcımız olsun.Elbette dosdoğru kılınan namaz insanı korur. Hepimize nasibetsin inşallah.
âciz kul "14.3.2014 00:58" tarihinde demiş ki:
İnşallah adam akıllı Dua etmesini biliriz .
günahkar kul "19.4.2014 16:24" tarihinde demiş ki:
Rabbim bu hastaliktan bizleri korusun. Bir an nefsime uyup yapıyorum ama sonrasında çok pisman oluyorum . Kıyamet günü ben Rabbimin huzuruna nasıl çıkacağım bu edepsizliğimle. İnsanlar beni çok iyi görürken Rabbim katında günahkar olm ak beni çok üzüyor. Rabbim bu günahkar kulunu çok ca temizlenen kullarindan eyle. Bu iğrenç hareketi üzermden al .
ahmet "13.5.2014 11:27" tarihinde demiş ki:
kardeşim ben pdr bölümünü okuyorum
gerçekten de üslup çok iyi iletişim becerisi geliştirilmiş de yazılmış bir yazı

ALLAH RAZI OLSUN
islam "20.5.2014 16:32" tarihinde demiş ki:
Kardeşler ALLAH hepimizi günahtan korunan müslümanlardan eylesin
Zail "21.5.2014 15:27" tarihinde demiş ki:
Sanalda ve realde bayanlarla sohbet etmekten ve TV izlemekten de kacinmak gerekiyor.
ACİZ KUL "26.6.2014 13:47" tarihinde demiş ki:
ALLAH BİZLERİ HERTÜRLÜ KÜTÜLÜKTEN KURUSUN İNŞAALLAH KENDİNE LAİK KUL HABİBİNE ÜMMÜT EYLESİN BİZLERİ İNŞAALLAH
dua "4.7.2014 19:22" tarihinde demiş ki:
Allah'ım bu siteye giren bu dertten yakınan ve kurtulmak isteyen kim varsa sen onların yardımcısı ol sen bizi nefesim izle başbaşa bırakma AMİN

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com