" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kafeste kuş beslemek caiz midir?

Kafeste bülbül, kanarya gibi kuşları beslemenin bir sakıncası var mı?

Cevap:

“Bülbül ve kanarya gibi kuşlarla oynayıp onlarla vakit geçirmek doğru değildir. İnsan, Allah'ın halifesi olduğundan kendisine düşen büyük vazifelervardır. Lüzumsuz şeylerle uğraşmamak lazımdır. Bununla beraber böyle kuşları evde bulundurup kafeste hapsetmek haram değildir. Haram olduğuna dair hiçbir şey varid olmamıştır.
Hayvan için ahır ne ise kuş için kafes öyledir. Yani hayvanları ahırda hapsetmek caiz olduğu gibi kuşları da kafeste hapsetmek caizdir. Peygamberimiz (asm) hizmetinde bulunan Enes bin Malik'in annesinin evine ara sıra giderdi. Küçük çocuğun bir kuşu vardı. Peygamber (asm) kuşun ne yaptı diye latife edip çocuğa sorardı. Şayet kuşu hapsetmek caiz olmasaydı, Peygamber (asm) mutlaka onu yasaklayacaktı.” (Halil Günenç)
Bu meselenin iki yönü vardır:
1. Eti yenen ya da avcılık gibi başka meşru bir gaye ile kullanılan bir kuşun evde beslenmesi ve alım satımı helaldir. Çünkü "Yeryüzündeki her şey insanlar için yaratılmıştır." (Bakara, 29)
2. Bir süs unsuru olarak evde kuş beslemek ve böyle bir kuşun ticaretini yapmak. Bunun caiz olmadığına dair de bir şey yoktur. Hatta Enes b. Malik'in rivayetine göre: "Resulullah (asm) onun Ebu Umeyr denilen kardeşini gördüğünde: “Ebu Umeyr! Ne yaptı Nuğayr?” diye latife ederdi. (Buhari) Nuğayr serçe büyüklüğünde bir kuşun adıdır. Enes'in kardeşinin böyle bir kuşu varmış ve onunla eğlenirmiş.
Fıkıh kitaplarındaki ibarelerden de serçe gibi kuşların satın alınabileceği (satılabileceği) ve mal sayılabilecekleri anlaşılıyor. (Fetavay-ı Hindiyye) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kafeste kuş beslemek caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com