" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 İslam devletinde Hz. Ömer'den (ra) önce hangi takvim kullanılıyordu?

İslam devletinde Hz. Ömer'den (ra) önce hangi takvim kullanılıyordu? Hicri takvimin ne gibi hikmetleri var da miladi takvim bırakılıp hicri takvime geçilmiş. Kolay gelsin.

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
İlk defa bir takvimin kullanılmasına Hz. Ömer zamanında ihtiyaç duyulmuş ve böylece Hicret esas alınarak oluşturulan takvimle devlet işlerinde tarihleme açısından ortaya çıkan problemler ortadan kaldırılmıştır. (Hayat’üs Sahabe)
Medine'de İslam devletinin kurulmasından Hz. Ömer (ra) devrine kadar müslümanlar bazı önemli olayları tarih başlangıcı kabul edip buna göre zamanlarını tayin etmekteydiler.
Meselâ; Fil olayı, ficâr savaşı, zelzele yılı, veda haccı yılı ve bazı önemli zatların ölümü gibi olaylar tarih başlangıcı olarak kabul edilmekteydi.
Ancak bu, zaman zaman karışık bir durum arz ediyordu. Hz. Ömer (ra) bu karışıklığı gidermek amacıyla konuyu diğer sahabelerle istişare etti. Bu sırada meydana gelen olay bunun gerekliliğini bir kat daha arttırdı. Yemen Valisi Ya'la b. Ümeyye Hz. Ömer’e (ra) gün, ay ve yılı belli olmayan bir mektup gönderir. Aynı şekilde yılı belli olmayan vadesi Şaban ayı, diye kaydedilen bir senet Basra Valisi Ebû Musa el-Eşarî'ye getirilir. Söz konusu senette geçen şaban kelimesinin, bu yıla mı, geçen yıla mı, yoksa gelecek yıla mı ait olduğu meselesi kesin olarak anlaşılmayınca bu tarih ve sened ihtilafa sebep oldu ve konunun önemini ortaya çıkardı.
Sahabiler meseleyi görüşerek tarih başlangıcı konusunda İran, Yunan vb. gibi ülkelerin takvimlerini benimseme tekliflerini ileri sürdüler. Ancak bu teklifler kabul görmeyince Hz. Ali (ra) takvimin hicretin başlangıç olması gerektiğini ileri sürdü. Onun bu görüşü derhal benimsendi. Hz. Peygamber (asm), Rebiülevvel ayında hicret etmişti. Ancak kamerî yıl muharrem ayı ile başladığından tarih iki ay sekiz gün geri alınıp Hicrî takvimin başlangıcı 23 Temmuz 622 olarak tesbit edildi. (Şamil İslam Ansiklopedisi)
Hicri takvimin önemine dair şu soruları inceleyebilirsiniz:

Hicri takvim nedir?

Kur’an neden Hicrî takvimi esas kabul ediyor? 

Hicri Takvimde neden “Güneş yılı” değil de “Ay yılı” esas alınmıştır?

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İslam devletinde Hz. Ömer'den (ra) önce hangi takvim kullanılıyordu?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com