" Ahiret " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Bütün amellerin muhafazası nasıl mümkün olur?

İnsanların yaptığı iyi ve kötü her şeyin kaydedildiği ve Mahkeme-i Kübra'da hepsinin orataya çıkacağı söyleniyor. Bu kadar insanın yaptıklarının tek tek muhafaza edilmesi nasıl mümkün olabilir?

Kâinatta muhafaza edilmeyen bir şey var mı ki?Dikkatle baktığımızda gökte yerde, karada denizde, yaş kuru, küçük büyük, önemli önemsiz her şeyin harika bir şekilde muhafaza edildiğini görüyoruz.
Mesela; nokta kadar küçücük bir çekirdekte, koca bir ağacın hayat programı yerleştirilip muhafaza edilir.
Ağızdan çıkan kelimeler görünüşte yok olsalar bile işiten kulaklara ve akıllara yerleştirilir.
Yaşanan hatıralar, görülen manzaralar geçmişte kalsa da hafızalarda saklanırlar. (Kısa bir zamanda güzel bir çiçek solup gitse de, onu gören bütün insanların hafızalarında fotoğrafını bırakması gibi)
Karıncalar gibi küçük canlılar ve onların yumurtaları kışın yeraltında gizlenip bahar mevsiminde ortaya çıkarlar.
Bunlar gibi gözümüzün önünde gerçekleşen pek çok misal Allah'ın (cc) muhafaza kanununa apaçık delillerdir.
Kâinatta en basit ve küçük şeyler bile böyle saklanıp korunurken yaratılış, kıymet, kabiliyet, şeref ve makamca en üstün olan insanın amellerinin, bu kanun dışında kalması mümkün olabilir mi?

"O gün dilleri, elleri ve ayakları, yapmış olduklarından dolayı aleyhlerinde şahitlik edecektir."
(Nur, 24)
Elbette insanın, karşılığını ancak ahirette alacağı işleri ve amelleri muhafaza ediliyor. Ve bütün amelleri, görevli melekler ve kuvve-i hafızalar tarafından fotoğraflandığı gibi, zamanı geldiğinde hesap için aleyhte veya lehte şahitlik edeceklerdir.
Bunların muhafazasında Allah (cc) için zorluk söz konusu olamaz. Çünkü Allah'ın (cc)Nur isminin karanlık bir aynası olan Güneş'in dahi ışığından yeryüzü gizlenemiyorsa Allah'ın (cc) her şeyi kuşatan ilminden hiçbir şeyin gizlenmesi mümkün olamaz. Bütün insanların amellerini tek bir insanınki kadar kolay muhafaza eder ve mahşere kadar saklar, sonra muhasebe eder. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Bütün amellerin muhafazası nasıl mümkün olur?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com