" Ahiret " 1 yorum

 

 Dinlere İnanmayanların Cezası Ne Olacak?

Allah'a inanan, fakat dinlere inanmayan (deist) bir insanın cezası ne olacaktır?

Ahiretteki cezadan endişe eden, dini de kabul etmelidir

Dinlere inanmayan bir insan ahiretteki cezasını acaba neye dayanarak sorgulayabilmektedir? Çünkü insanlara ahiretin varlığını bildiren, dinleri getiren peygamberlerdir. Yani dini kabul etmeyen bir insan dini getiren peygamberlere iman etmemiş olur. Peygamberleri inkar eden ahireti de inkâr etmiş olur. Ahireti inkâr eden oradaki cezasını neden merak etsin ki!?

Dini inkâr iman esaslarını inkâr demektir

Bir kimse Allah’a inanıp da diğer iman esaslarını inkâr edemez. Çünkü imanın altı esası bir bütün halindedir. Bir iman esasını inkâr eden Allah’ı inkâr etmiş olur.
Dini kabul etmemek peygamberleri inkâr etmek demektir. Peygamberleri inkar etmek Allah’ın kitaplarını inkar demektir. İnkâr edenlerin cezası da Kur'ân’da bildirildiği üzere ebedi cehennemdir.

Dinsizlik (deizm) Allah’ın isim ve sıfatlarını inkâr etmektir

Allah (cc)kâinattaki şuursuz canlıların ihtiyaçlarını karşılar.Bu şekilde fiilen onlarla konuşmuş olur. Şuursuz canlılarla fiil ile konuşan Allah (cc), elbette kâinatta halife ilan ettiği insanlarla peygamberleri vesilesiyle söz ile konuşacaktır.
Allah (cc)insanlara, rehber olacak sayfalar ve kitaplar göndermiştir. Bu, Allah’ın Mütekellim, Rahman, Rahim, Kerim gibi isimlerinin gerekliliğidir.
Bunlarla beraber Allah (cc)peygamberler ve onlara indirilen kitaplar vasıtasıyla kullarından ne istediğini bildirir. Bu da Cenab-ı Hakk’ın kulları üzerindeki terbiye ediciliğinin göstergesidir. Dinleri inkâr eden Allah’ın “Rububiyetini” inkâr eder.
Demek ki, peygamberleri ve kitapları inkâr etmek demek olan dinsizlik (deizm), Allah’ın birçok isim ve sıfatlarını inkâr olduğundan Allah’ı da inkâr etmektir.

İnkârın cezası ahirette ebedi cehennemdir

“Kim de Allah’a ve Resulüne isyan eder ve O’nun hududunu aşarsa, (Allah) onu içinde ebedî olarak kalıcı olduğu bir ateşe koyar ve onun için aşağılayıcı bir azap vardır!” (Nisa, 14) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Dinlere İnanmayanların Cezası Ne Olacak?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
emine "12.12.2011 23:32" tarihinde demiş ki:
ben Allahin varligina butun kalbimle inaniyorum Allah benim yok yerden var olup icime dolan bir sevqidir ben Allahin varligiyla quclenip onun istediyi qibide oleceyim ve yazdiginiz her bir cumle beni cok etkiledi cok sagolun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com