" Ahiret " 1 yorum

 

 Kıyamete uzak ölenler daha mı fazla azap çekiyor?

Hz. Âdem zamanında imansız ölen bir insanla, kıyamete yakın zamanda ölen insanın kabir azabı sürelerinin farklı oluşu adalet-i İlahiye’ye uygun mudur?

Dünyada bile çok şiddetli bir ağrıyla geçirdiğimiz yarım saat, bize saatler, günler kadar uzun gelmektedir. Saatlerce süren lezzet ve sevinç zamanları ise; bir an gibi geçer. Çünkü zaman sabit bir kavram değildir, değişkendir.
Allah (cc) kâfir bir insanınkabir âlemindeki azapla geçirdiği bir anı; asırlar, dehirler hükmüne geçirirken, mü’min kuluna kabrindeki geçirdiği asırlar ve dehirleri sadece bir andan ibaret kılacaktır.

Zaman sabit bir kanun değil

Zaman, -hayatı kolaylaştırmak gibi- çok hikmetlere binaen kâinata konulmuş bir kanundur. Diğer yaratılmışlar gibi zaman da bir mahlûktur (yani yaratılmıştır). Ayrıca göreceli bir kavram olup, her insana, her mekâna, her hadiseye ve duruma göre değişkenlik gösterir.
Kâinattaki her varlığı Allah (cc) farklı zamanlara bağlı kılmıştır. Mesela; güneş günü 24 saattir, ay günü 24 saat 50 dakikadır. Diğer gezegenlerde ise çok daha farklı zaman ölçüleri vardır.
Dünyanın da belli zaman ölçüleri olmasına rağmen, dünyada yaşayan her bir insan için zamanın akışı farklıdır. (Einstein’in izâfiyet teorisi de bunu desteklemektedir). Mesela; çok sıkıntıyla yaşadığımız bir gün, bazen bir hafta gibi uzun gelir. Fakat bu bir günü, sevdiğimiz bir insanın yanında geçirirsek, bir saat kadar çabuk geçer. Halbuki her ikisinde de saate baktığımızda aynı zaman diliminin geçtiğini görürüz.

Kabirde bir gün bazen bir sene kadar uzun olacaktır

Kabirde de herkesin zamanı farklı olacaktır. Kabirde dünya günüyle bir gün kalan insan, belki orada geçerli olan kabir günüyle bir senelik azap çekecektir.Demek ki,kabir hayatının uzunluk ve kısalığını, dünya zamanı yani bizim kullandığımız saat ve takvim ölçüsü belirleyemez.

Kabir azabının uzunluğu kişinin ameline göre değişir

"Kabir azabının derecesi, kişinin ameline ve dünyaya olan sevgisine göre farklılık gösterir." (İmam-ı Gazâlî)
Mesela; evi yanıp kül olmuş bir kimsenin kederi, küçük bir eşyasının kaybeden kimsenin üzüntüsünden çok daha fazla olur. Bütün malı ve evladı yağma edilip saltanatı elinden alınan bir sultanın kederi ise, hepsinden fazladır.
O halde herkesin kabirdeki azap ve rahatı; dünyaya bağlı olmasının veya ona uzak kalmasının miktarına göredir. Dünyada geniş imkânlara sahip olan ve kendini tamamıyla dünyaya vermiş, dünyadan başka bir şeyi düşünmeyen bir kimsenin azabı gayet ağır olur.
Zaten Allah'ın (cc)adaletinin en mükemmel şekilde görüneceği yer ahiret âlemidir. Kişi her ne kadar kısa bir müddet kabirde kalsa da, hak ettiği kabir azabını Allah (cc) mutlaka verecektir.
“Kim zerre kadar bir hayır yapıyorsa, onu görecek! Kim de zerre kadar bir şer işliyorsa, onu görecek!” (Zilzal, 7-8) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kıyamete uzak ölenler daha mı fazla azap çekiyor?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
cafer "19.6.2011 16:27" tarihinde demiş ki:
Allah'ın herşeye gücü yeter. Evet, herkes hakettiğini mutlaka görecektir. Allah razı olsun...

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com