" Peygamberler " 2 yorum

 

 Peygamberlerin Görevleri

Allah (cc) peygamberlerini hangi vazife için insanlara göndermiştir?

“Biz peygamberleri müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.” (Nisa, 165)
• Peygamberlerin birinci ve en ehemmiyetli vazifesi Allah'ın varlığını ve birliğini bildirmeleri ve ispat etmeleridir.
• Peygamberler Allah’ın emirlerini kullarına bildirdikleri gibi insanların da isteklerini ve sorularını Allah’a bildirirler.
• İnsanın aklını meşgul eden “nereden geliyorum, nereye gidiyorum?” ve “ne için varım?” gibi sorularına Allah (cc) peygamberler vasıtasıyla cevap verir.
• Allah (cc) kâinata (bir bebeğin anne-baba vasıtasıyla dünyaya gelmesi gibi) sebepler kanununu koymuştur. İnsanlar görünüşe takılır ve sebepleri neredeyse yaratan olarak görürler. İşte insanların yüzünü bütün sebepleri yaratan Allah'a çevirmede en büyük vazifeliler peygamberlerdir.
• Peygamberler; Kainat sarayının muhteşem ve mükemmel sanatlarını göstermek ve bu sanatlarla Allah'ı tanıttırmak için çalışırlar.
• Peygamberler insanlara manevi açıdan rehberlik yaptıkları gibi maddi olarak da birer usta ve modeldirler. Allah (cc) onlara verdiği mucizeler ile insanlığa maddi yükseliş kapısını açmıştır.
Mesela Hz. İsa (as) tıpta ileri gitmiş en zor hastaları iyileştirmiş hatta ölüleri diriltmiştir.
Hz. Süleyman (as) iki aylık mesafeyi bir günde uçarak hava taşımacılığındaki en ileri safhayı gösterdiği gibi eşyanın uzak mesafelerden kısa bir zamanda nakledileceğini de göstermiştir.
Hz. Musa (as) bir asa ile topraktan su çıkarmıştır.
Hz. Davut (as) demir ve bakırı eritip yoğurmakla sanayinin pek çoğuna öncülük etmiştir.
Hz. İbrahim (as) ateşte yanmama mucizesiyle dünyadaki ateşin tesirini engelleyecek bir maddenin var olduğunu ilan etmiştir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Peygamberlerin Görevleri

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
gülten "11.4.2012 11:49" tarihinde demiş ki:
iyi bir site
nurefşan "19.9.2012 19:14" tarihinde demiş ki:
güzel

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com