" Ahiret " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Cennette hangi eşle birlikte olunacak?

Dünyada birkaç kez nikahlanmış kimseler cennette hangi eşleriyle birlikte olacaklar?

Cevap:

Erkekler için cennette tek eş olmayacaktır. Dünyada birden fazla evlenmiş bile olsa herhangi birini seçmek zorunda kalmayacak. Birkaç evlilik yapmış kadınlar içinse; farklı rivayetler vardır:

Bir rivayete göre dünyada birden fazla evlenmiş olan bir kadın, cennette huyu en güzel olan eşini tercih edecek

Resulullah’ın zevcesi Ümmü Seleme anlatıyor:
“Ya Resulallah! Bizim kadınlarımızdan dünyada iki, üç ve dört kocaya varanlar var. Cennette bunların hangisi kocası olacak?” dedim. Resulullah (asm):
“Ümmü Seleme! O kadın evlendiği erkeklerden huyu en güzel olanı seçerek: ‘Onu bana eş kıl!’ diyecek. Ümmü Seleme! Huyu güzel olan hem dünyada, hem ahirette mutludur. İki âlemin de mutluluğuna kavuşur” buyurdu.
(Tergib ve Terhib)

Diğer bir rivayete göre dünyada birden fazla evlilik yapmış olan bir kadın cennette son eşiyle birlikte olacaktır

Ümmü’d-Derda kocasının ölümünden sonra kendisiyle evlenmek isteyen Hz. Muaviye’ye; vefat eden eşi Ebu’d-Derda’nın: “Kadın cennette son kocasının olacaktır. Dolayısıyla benden sonra başkasıyla evlenme.” dediğini söylemiştir. (İmam Şa'ranî, Muhtasar-ı Tezkiretü’l-Kurtubî )
Bu rivayete göre ise; birden fazla evlilik yapan kadının son kocasıyla evleneceği anlaşılıyor. Son kocasıyla evlenmesi; huy cihetiyle birbirinden üstün olmayan eşleri arasında seçim yapamadığı zaman geçerli olabilir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Cennette hangi eşle birlikte olunacak?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com