" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Peruk takmak caiz mi?

Peruk takmak günah mıdır?

Cevap:

Peruk takmanın caiz olmadığı hakkında bir çok hadis-i şerif zikredilmiştir;
Humeyd İbni Abdurrahman (ra) hac yaptığı sene Medine'de bir zâbıta memurunun elinde bulunan bir tutam alın saçını alıp Medine Mescidi Minberinden halka şöyle hitabetmiştir:
– Ey Medineliler! Âlimleriniz nerede? (Niçin bunları önlemezler?) Ben Nebî'nin (asm) bu tür saçlardan halkı menederek şöyle buyurduğunu duymuşumdur:
– "İsrailoğulları, kadınları bu tür şeyleri kullanmaya başladıkları zaman helâk olmuşlardır!"(Buhari)
"Allah, iğreti saç takanı da taktıranı da dövme yapana da yaptırana da lanet etsin." (Buhari)
Hz. Esma (ra) anlatıyor:
"Bir kadın Resûlullah'a (asm) gelerek:
"Kızım çiçek hastalığına yakalandı ve saçları döküldü. Ben onu evlendirdim. Saçına saç takayım mı?" diye sordu. Peygamber Efendimiz (asm):
"Allah (cc) saçına saç takana da taktırana da lânet etti." (Buhari)
“Allah, saç ekleyene, ekletene; ben yapana, yaptırana; dişlerinin başını inceltene, buna razı olana; yüzünden tüyleri aldırana, yüzündeki tüyler aldırıldığı takdirde buna rıza gösterene lanet etmiştir.“ buyurmuştur. (İbn-i Âbidin)
Peruk takma konusunda alimlerin görüşü özetle şöyledir:
Saçına ilave yapan kadınlara hadis-i şerifle lanet edilmiştir. Peruk, tabii saçtan daha güzel görünmesi, ayrıca muhatabı kandırma olması sebebi ile saç ekletmekten daha günahtır. Bununla beraber peruk takma adetinin yahudilerden geldiği rivayeti de vardır.
Bazı alimlere göre de yün, pamuk vb. nesnelerden yapılan saç benzeri şeyler olmasına ise izin verilmiştir.Ancak bu saç benzeri nesneler de yabancı erkeklerden sakınılıp ve bir örtü ile kapatılıp, ancak eşe ve nikah düşmeyen akrabaya gösterilebilir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Peruk takmak caiz mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com