" Ahiret " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kabir azabını neden görmüyoruz?

Kabirde bedene azap oluyorsa niçin görmüyoruz?

Cevap:

Dünyada maddi (topraktan) bir cisim vardır. Kabirde ise; berzah âlemine uygun bu bedenden başka temsilî bir beden verilecektir. Bu bedenin madde ile uzaktan yakından alâkası yoktur. Bir nevi topraktan olan cismin bir kopyası hükmündedir. Bahsedilen azap bu bedene olacaktır.
Kabirde azap çeken kimsenin hali, rüyadaki kimsenin haline benzer. Rüyasında yılanlar sokup acılar içinde kıvranırken, onu seyredenler hiçbir şey görmezler. Uyanık olanın görmemesi uykudakinin acısını hafifletmez.
Gerek bedenin gerekse ruhun kabirdeki azabı da; dünya âleminde değil, berzah âleminde olduğu için dünya gözüyle görülmez. Bizim berzah âlemini görmeyişimiz, kabirdekilerin azabının olmadığına delil olamaz.

Kabirdekilerin azabını gözle gören zatlar da vardır

Veliler ve peygamberler kabirdeki hali uyanık iken de -basiret gözüyle- görürler. Çünkü başkalarına rüya âleminde vaki olan haller, onlara uyanık iken vaki olur. (İmam-ı Gazâlî)

Herhangi bir insan da kabirdekilerin azabını rüyada görebilir

Uykuya dalınca insan bu dünyadaki şeylerin hakikatlerini görebiliyor (Mesela kendisine zarar verecek olan bir düşmanını, kişinin rüyada yılan olarak görmesi gibi...) Bunun gibi, insan uykudayken ölülerin kabirdeki ahvaline vâkıf olabilir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kabir azabını neden görmüyoruz?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com