" Peygamberler " 1 ek soru var. 1 yorum

 

 Hz. Havva Hz. Âdem’den mi yaratılmıştır?

Cenab-ı Hak Hz. Havva'yı Hz. Adem'den mi yaratmıştır?

Cevap:

“Ey insanlar! Sizi tek bir nefisten (Âdem’den) yaratan, ondan da eşini (Havvâ’yı) yaratarak (yeryüzüne) ikisinden birçok ricâl (erkekler) ve nisâ (kadınlar) yayan Rabbinizden sakının!” (Nisa 1)
Allah-u Teâlâ Hz. Havva’yı Hz. Âdem uyurken onun sol arka kaburga kemiğinden yaratmıştır. Allah, bütün insanları Hz. Âdem’den yaratarak sonsuz güç ve kuvvetini göstermektedir. (İbn-i Kesir)
“Sizi tek bir nefisten (Âdem’den) yaratan ve ondan da gönlü ona ısınsın diye eşini (Havvâ’yı) yaratan O’dur. İşte ne zaman ki (o) onu örtüp bürüdü, (eşi) hafif bir yük yüklendi de onu (bir müddet) gezdirdi. Nihâyet (yükü) ağırlaşınca Rablerine şöyle duâ ettiler: “Yemîn olsun ki, eğer bize kusursuz bir çocuk verirsen, elbette (bu ni‘metine de) şükredenlerden oluruz!” (Araf 189)
Allah-u Teâlâ bu ayetle bütün insanları ve eşi Hz. Havva’yı Âdem’den (as) yarattığını, sonra insanların o ikisinden çoğalıp yayıldığını haber veriyor. (İbn-i Kesir)
Allah o nefsin eşini de ondan kıldı. Nefs-i Âdem veya nefs-i beşeri veya nefs-i insani denilen o bir tek nefsin eşi olan dişisini, (kadınları ) ondan yarattı ve onun cinsinden kıldı. Aynı bir nefisten hem erkek hem dişi yarattı. Erkekleri Âdem’den insan yaratıp da kadınları başka bir nefisten bir hayvan yaratmadı. İnsanın eşini yine insandan yarattı. (Elmalılı Hamdi Yazır) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hz. Havva Hz. Âdem’den mi yaratılmıştır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
mery "29.7.2011 13:48" tarihinde demiş ki:
bence de

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com